Klubové akce Galerie
Návštěvníci
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDnes63
mod_vvisit_counterVčera48
mod_vvisit_counterTento týden367
mod_vvisit_counterMinulý týden508
mod_vvisit_counterTento měsíc1432
mod_vvisit_counterMinulý měsíc1942
mod_vvisit_countercelkem88900

Online (20 minutes ago): 1
Your IP: 54.82.29.141
,
Today: Led 21, 2018
Home ČS ARMÁDA OD HISTORIE PO SOUČASNOST PŔÍPRAVA OBRANY ŚLUKNOVSKÉHO VÝBÉŹKU

PŘÍPRAVA OBRANY ŠLUKNOVSKÉHO VÝBĚŽKU

Vzhledem k velké koncentraci německého obyvatelstva ve šluknovském výběžku šlo o velmi nebezpečný úsek obrany, prakticky izolovaný od zbytku Čech. Většina prvků obrany byla německými špiony velmi dobře zmapována a tak by obránci čelili přímým útokům bez minimálního překvapení pro útočníka navíc by v zádech měli nepřátelské obyvatelstvo, které bylo většinou vyzbrojeno a organizováno sudetoněmeckou stranou s instruktory říše...

První nápor a boje nesli na svých bedrech příslušníci Finanční Stráže a SOS, postupně posilovaní československými vojáky a po částečné mobilizaci v květnu 1938 a obsazení pohraničí vojskem plně podporováni.

Neuvěřitelně velkým tempem se stavěly a vybavovaly objekty lehkého opevnění, které se zde stavělo ve dvou sledech. První sled byl téměř celý dokončen, zato druhý sled tak ze 60%...o to odhodlanější byli čs. vojáci!Stavbu lehkého opevnění představovaly stavební podúseky O-1(Arnoltice), N-1 (Všemily) a N-2(Kaltenbach) a byla zde zastoupena veliká škála typů lehkého opevnění vz.37 - A,B,D a E. Objekty lehkého opevnění vz.37(řopíky) vycházely tvarem z konstrukce pěchotních srubů těžkého opevnění, kde bylo využíváno k vzájemnému krytí bočních paleb. Tyto objekty se budovaly většinou v několika sledech. Trasy lehkého opevnění byly vybírány tak aby bylo maximálně využito přírodních překážek a ty byly následně doplněny překážkami umělými -- protipěchotními a protitankovými. V lesních oblastech se mezi objekty lehkého opevnění kácely střelecké průseky ve kterých byly instalovány patřičné překážky. Tyto střelecké průseky byly vyměřeny podle požadavku palebných vějířů zbraní v bunkrech tak aby byly chráněny střílny objektů zároveň střelbou pokryly celý úsek překážek.Pro obranu byla připravena destrukce komunikací a objektů ( mosty, propusti, nadjezdy, viadukty, záseky apd. ), elektrických zařízení ( stožáry vysokého napětí, podzemní kabely vysokého napětí, telefonní vedení ). Vodítkem pro taktickou volbu objektů určených k ničení měla být souhra taktického plánu Zajištění hranic a pokud možno i moment překvapení.

 

 MIMOŘÁDNÁ OPATŔENÍ V KVĚTNU 1938 

Dne 20.května 1938 byl ze strany našich zpravodajců v Rakousku Německu zaznamenány přesuny vojsk v blízkosti našich hranic. Ještě téhož dne bylo vyhlášeno heslo " ZBOROV ",které znamenalo povolání jednoho ročníku I. zálohy na vojenské cvičení. Tyto události odhalily v následujících dnech mnohé nedostatky související s obranou. Jelikož mimořádné nařízení ze dne 21.5.1938 přišlo náhle, byl odsun materiálu k náhradnímu praporu proveden hladce a bez závad.Zajištěné dopravní prostředky u obecního úřadu v Rumburku byly všechny dodány v určenou dobu podle plánu. Evakuace rodin a předání kasáren městu bylo provedeno podle připravených plánů. Zvláštní opatření učiněná v měsíci květnu 1938 svým rychlým a bezvadným provedením vzbudila u německého obyvatelstva respekt. 

SITUACE PO HITLEROVĚ PROJEVU

 Při závěrečném projevu A. Hitlera na sjezdu NSDAP v Norimberku bylo ze strany vůdce použito mnoho ostrých výpadů proti Československu, které měli za následek ve většině pohraničních okresech povstání sudetoněmeckého obyvatelstva.Ještě téhož dne byla arm. gen. L. Krejčím vyhlášena pohotovost vojenských jednotek.Ve Šluknovském výběžku došlo k narušování veřejného pořádku a po sílících nepokojích zde bylo 16.září1938vyhlášeno stanné právo. K neudržitelné situaci došlo 22.září, kdy zradou okresních hejtmanů padla do zajetí většina družstev SOS. Pouze několika družstvům se podařilo probít pod ochranou tmy a mlhy na hlavní obranné postavení. 

VŠEOBECNÁ MOBILIZACE 

 

Vyhlášení mobilizace zastihlo jednotky téměř na plných stavech. Rozesláním svolávacích lístků pro povolané záložníky byl ve Šluknovském výběžku pověřen III/42 prapor, který v tuto dobu již opustil město a svěření tohoto úkolu pohotovostnímu oddílu by bylo za této situace ( kdy už téměř celá oblast byla v rukou vzbouřenců ) velice riskantní. Proto se tato činnost omezila pouze na bezprostřední okolí Varnsdorfu, kde byla situace pod kontrolou asistenčních jednotek. Přesto ani zde příliš záložníků nenastoupilo - přeběhli po prvních rozhlasových výzvách do Německa.V těchto dnech se zdokonalovaly protipěchotní a protitankové překážky, kácely se průseky a budovala střelecká postavení pro ochranu a podporu objektů lehkého opevnění a záměnná polní postavení v terénu. Stavební činnost na objektech lehkého opevnění téměř umlkla, nicméně objekty rozestavěné se dokončovaly za pomoci vojáků a zbývající připravované objekty I. sledu se proměnily během několika dnů v dokonalá kulometná hnízda.